Twitter'da TT Olmak

Twitter kullandığı gelişmiş bir algoritma ile ya bir hashtag ya da sözcük gruplarını bu bahsettiğimiz listeye otomatik bir şekilde alıyor.Normal bir akıştan fazla insan bu trend listeyi gördüğü için o gündemin etrafındaki konuşma bariz bir şekilde kayda değer artıyor. Böylelik ile hedef gruba ulaşabiliyorlar, mesajınızı daha fazla insana kolaylıkla iletebiliyor, hatta ve hatta alıcıların bu gündem ile ilgili harekete geçmesini de sağlayabiliyoruz.

Trend Topic’e Girmek Kimler İçin Önemli?

Sadece twitter üyeleri için değil, reklam vermek isteyenler ve sosyal medyada reklam üzerine bir iş yapanlar için de oldukça önemli bir listedir. Özellikle kurumların yaptıkları reklam kampanyalarının neticelerinin başarıyla insanlara ulaşıp ulaşamadığını görmek amacıyla sık sık kullanmaktadırlar. Gündem olmayı başarıp başaramadıklarını anlamak amacıyla bakılması gereken en uygun yerdir. Eğer yapılan bu kampanya kolaylıkla gündem olmuş ise bu kampanyanın başarılı olduğunu ve çok fazla konuşularak Twitter gündeminin zirvesine oturduğunu gösterecektir.

Tweet Atılan Hesabın Genel Özellikleri Nasıl olmalıdır?

– TT’ye girmek isteyen hesap bir hesaptan birden çok tweet atılması değil birden fazla hesaptan içinde tamamen aynı sözcüğün geçtiği tweeti atmalıdır.

– Paylaşım yapan hesabın çalışan aktif hesaplardan olması gerekmektedir. Fake hesaplardan yapılan paylaşımın TT olmaya bir etkisi maalesef olmayacaktır.

– İçinde ilgili sözcük geçen paylaşım kesinlikle retweet edilmeli ve retweet’lere alıntılama yoluyla yorumlar yapılmalı. Yani uzun lafın kısası paylaşımlarda bir etkileşim olması kesinlikle gereklidir.

– Eğer Twitter’da TT olmak istiyorsanız ve bu sizin için oldukça gerekliyse, mutlaka belirli bir konu hakkında bir görüşünüzün olması çok fazla önem taşır. Farklı farklı konularda yapılan paylaşımlar bir araya gelerek maalesef herhangi bir gündemi oluşturmaz.

– Daha öncesinde gündem olmuş bir hashtag aynısını kullanmayı mümkün olduğunca tercih etmeyiniz. Çünkü bunu yaparsanız gündeme girme olasılığınız oldukça azalacaktır.

– Gündem bazı zamanlar çok fazla hızlı değiştiği için gündem olduktan birkaç dakika sonra bile birbirinden farklı apayrı bir konu veya konular TT olabileceğinden dolayı hashtaglerin uzun sürelerden bahsetmesi maalesef mümkün değildir.Kalıcılığı yoktur.

Şimdi sizler ile birlikte TT olmanın yollarına ve püf noktalarına bakacağız ve inceleyeceğiz

TT KONULARI İÇİN HASHTAG SEÇİMİ

Twitter sosyal mecrasında gündeme hashtag’ler yani kelimeler veya kelime grupları giriyor. Fakat biz hangi kelimeyi ya da kelime grubunu seçersek seçelim, seçtiğimiz kalıbın kesinlikle cümle içinde rahatlıkla kullanılabilir olmasını, çok uzun asla olmamasını ve çok fazla kullanılmamış bir kelime olmasını tercih etmeliyiz. Yani örneğin Ankara boyoz Festivali için yalnızca #izmir (veya İzmir) yerine #İzmirBoyozFestivali (veya İzmirBoyozFestivali) gibi kullanımları düşünebilirsiniz. Çünkü İzmir kelimesi her şekilde çok daha fazla kullanılmış olacak ve bunun tekrardan yüksek bir tweet hacmine erişmesi çok zor ve daha güç olacak.

Seçtiğiniz hashtagleri yani kelimeleri tweetlerinizin içinde, yani cümle içinde kullanımının oldukça kolay olması insanların yazmasını epeyce kolaylaştıracaktır. Kısa ve öz olması tweete çok daha fazla yer bırakacak ve uzun mu uzun ne yazdığı anlaşılması zor bir sürü harf görünümünden okurları epey bir uzaklaştıracak.

Şunu kesinlikle hiçbir zaman unutmamalısınız: İnternette hiçbir şey sınava çalışır gibi fosforlu kalemle üstü çizilerek önem ve dikkatle okunmuyor. Kullanıcılar bir akışın içerisinde kaybolup gidiyor ekranı kaydırırken de ilk önce gözünü alan dikkatini çeken içeriğe takılı kalıyor. Dikkatini çekebildiğiniz zaman birkaç dakika size ayırıyor.

TT’ye Girmek İçin Hazırlık Aşaması Nedir?

Hazırlık aşaması da birkaç parçadan oluşuyor. Aslında dijital iletişimin ne kadar emek harcanması gereken yoğun bir konu olduğunu, “iki tık” yaparak bir sihirle işlerin kesinlikle ilerlemediğini bu kısımdaki info bize gösteriyor.

Her iletişim faaliyetinnde kesinlikle ve kesinlikle, hiçbir istisna olmadan, iletişiminizin her aşamasında bir hedef kitlesi bulunmaktadır. Bu her zaman çok küçük sayılabilecek bir grup olamaya da bilir, hele ki bir itirazı dile getiriyor durumdaysanız. Bundan dolayı bahsettiğimiz bu hedef kitleyi gruplara ayırarak ederek farklı parçalara bölmeliyiz. Öncelikle akla gelmekte olanlat eğitim durumuna, yaşımıza, cinsiyetimize hayat görüşümüze bakarak bu konuları parçalara ayırmak olsa da bu yöntem her halükarda her zaman aktif olarak çalışmaz.

Doğru Zamanlama İle Birlikte Twitter’da TT Olabilirsiniz

Daha önce hemen hemen her mecrada gönderi planlaması ve zamanlama ile ilgili bir şeyler duymuşsunuzdur. Twitter’da da bu tip bir konuda yer alan bir olay var. Hangi saatte TT çalışması yapacağınız bu konudaki en önemli şeylerden birisidir ve kesinlikle bu saate göre de TT’ye girmek zorlaşabilmektedir. Hedef kitlenin özelliklerini göz önünde bulundurarak bunlara göre zamanlamayı belirlemeniz gerekmektedir. Çoğunlukla birçok insan iki ekranla akşam saatlerini geçirir. Yani bir yandan televizyonda bir şeyler izlerlerken diğer bir ekrandan da mobil cihazlarıyla insanlarla arkadaşlarıyla dostlarıyla konuşmaya, sosyal medya hesaplarından paylaşım yapmaya kesintisiz olarak devam eder. Bu konuşmaların ekseni de genel olarak özel gündemleri haricinde de çoğunlukla ilk ekranlarından aktif olarak izledikleri şeyler olur. Bu yüzden hemen her televizyon programı da ekranın sol alt köşesine bir hashtag belirler ve bu yöntemle izlenmeyi ve izlenmenin etkisini de artırmaya çalışmaktadırlar.

Eğer tam bu saatlerde TT çalışması yapacaksanız diğerlerine göre işiniz çok daha zorlaşır. Rakipleriniz en çok izlenen diziler, filmler, reality showlar,  tartışma programları ve ünlülerin yer aldığı yarışmalar olacaktır. Bu bahsettiğimiz akışın içerisinde de TT’ye girmeyi başarıyla tamamlayabilirseniz çok sayıda insan sizi görür ve eğer amacınız reklam ise çok fazla sayıda insana ulaşmış olursunuz.

Bu da gündeme getirmek istediğinizin konunuzun sahip olacağı hedef kitlenize giden yola ulaşması için çok güzel bir fırsat. Bu aşamadaki zorluğu hedef kitlenize göre ve size verdiğimiz bilgiler aracılığyla ön görünüzle aşabilirsiniz.

Onaylı hesaplar TT’ye Girmenize Yardımcı Olacaktır

Twitter’da farklı olarak hesabın attığı tweetin katsayı olarak TT ağırlığının kesinlikle aynı olmadığını çeşitli tt girişimlerimizdem biliyoruz. Örneğin benim hesabımla onaylı bir kamu kurumunun hesabı ya da bir ünlünün onaylı hesabı yani mavi tikli hesabı eşit değiller. Onaylı hesapların belli hashtag’lere vereceği destek oldukça önemli dikkat çekici ve kıymetli olabiliyor. O zaman kesinlikle ama kesinlikle size destek verebilecek onaylı bir hesaba ulaşmanız sizin için oldukça avantajlı olacaktır. Böylelikle TT’ye rahatlıkla girebileceğiniz bir yolunuz daha oluşmuş olacak.

Yazım Kuralları TT  için Çok önemlidir

Anlamlı olan kelimeler, yazım yanlışı olmamasının tweetlerin genel olarak kalitesini oldukça fazla olarak artırdığına ilişkin çok fazla bilgi de bulunuyor. Çok detaylı analizler görmemiş olsak da SEO’daki mantıkla paralel düşünerek yorum yaptığımızda sözlükte olan doğru yazılmış birçok kelimenin bir tweet içeriğinde geçmesinin anlamlı ve bir o kadar da yararlı olacağını düşünüyorum. Yazım yanlışlarından özellikle kampanyayı sürükleyen hesapların kaçınması oldukça yerinde olacaktır.