Telegram Nedir?

Mesajlaşma, sohbet seçeneğine ek olarak, kullanıcılar sesli ve görüntülü mesaj gibi büyük miktarda veri gönderebilir, sesli arama yapabilir, kanal oluşturur ve bot kullanabilir.

Telegram'ın gizliliği ve güvenliği hakkında bilinmesi gerekenler

Telegram'ın imza özelliği, uçtan uca şifrelemesidir, ancak Telegram içindeki tüm iletişimlerin bu düzeyde gizliliğe sahip olmadığını bilmek önemlidir. Çoğu mesaj, uçtan uca daha az güvenli olan, ancak web dahil diğer cihazlardan Telegram sohbetlerinize erişmenize izin veren istemciden sunucuya şifreleme kullanır.

Gerçekten uçtan uca şifreleme için Telegram'ın Gizli Sohbet özelliğini kullanmanız önerilir. Bu gizli sohbetler, önemli ölçüde daha sağlam güvenlik sunar, ancak yalnızca mesajı oluşturduğunuz cihazdan erişilebilir.

Hizmetin API'si açık kaynak olduğundan ve herhangi bir geliştirici tarafından değerlendirme ve entegrasyon için uygun olduğundan, Telegram'ın gizliliği ve güvenliği kısmen güvenilir olarak kabul edilir.

Telegram'ı kullanmak güvenli mi?

Genel olarak, Telegram diğer sohbet uygulamalarının çoğundan daha güvenli veya daha güvenlidir. WhatsApp'ın tüm mesajlaşmalarda uçtan uca şifrelemesinin daha iyi bir yaklaşım olduğu iddia edilebilir, ancak şirketin Facebook ile olan bağları gizlilik savunucularını kapatabilir.

Ayrıca, "gizli sohbetler" özelliğini kullanıyorsanız, aynı düzeyde uçtan uca şifreleme elde edersiniz. Bunun da ilerisi, kullanıcılar gizli sohbetlerde mesajları iletemez veya ekran görüntüsü alamaz ve mesajlar kendi kendini imha etmeye programlanır. Bir mesajın silinmesi, hizmetteki herkes için de siler ve kullanıcılar, yalnızca kendi mesajlarını değil, diğer kullanıcıların mesajlarını da silme seçeneğine sahiptir.

Ayrıca okuyun: Android kullanarak gizliliğinizi nasıl korursunuz

Akılda kalması gereken başka bir şey de, verilerinizi satmanız Telegram'ın iş modelinin merkezinde yer almamasıdır. Telegram'ın SSS sayfasında şirket, reklam veya veri toplama ve paylaşım yoluyla değil, kurucusu ve CEO'su Pavel Durov tarafından finanse ediliyor.

Sonuç olarak , Telegram kullanmak, mesajlarınızın WhatsApp uygulamasına göre veya diğer mesajlaşma uygulamalarına göre daha özel veya güvenli olduğu anlamına gelmez. Sunucu tarafında veri sızıntıları ile karşılaşılabilir ve uç cihazınızın güvenliği zaten ihlal edilmiş ise hiçbir şifreleme yardımcı olmaz.

Telgramın artıları ve eksileri

Bire bir ve grup sohbetleri için zaten başka bir uygulama kullanıyorsanız, Telegram'ı kullanmak için yeterince çekici bulmayabilirsiniz. Ancak, çok sağlam güvenlik ve gizliliğe sahip son derece güvenli bir mesajlaşma uygulaması arıyorsanız, Telegram faturayı karşılayabilir. Telegram'ı kullanmanın bazı artıları ve eksileri:

Artıları

  1. Uçtan uca şifreleme: Gizli Sohbet modunu kullandığınız zaman, iletişim uçtan uca en güvenilir şekilde şifrelenir ve iletişimi esasen kurşun geçirmez hale getirir. WhatsApp ve Signal gibi uygulamalarda da uçtan uca şifreleme alabilirsiniz.
  2. Kendi kendini imha edebilen mesajlar: Gizli mesajlar, kısa bir süre içinde kendi kendini imha etmeye programlanabilir, bu programlama onu daha da güvenli hale getirir.
  3. Yeterince büyük dosya boyutları vardır: Telegram, 2 GB'a kadar dosya eklerini desteyebilir. Bu, Telegram'ın neredeyse tüm diğer mesajlaşma uygulamalarının üstesinden geldiği bir alandır.

Eksileri

  1. Sınırlı kullanıcı tabanı: Telegram'ın birkaç yüz milyon aktif aylık kullanıcısı olmasına rağmen, WhatsApp veya Facebook Messenger'daki 1 milyardan fazla aktif kullanıcı tabanından hala önemli ölçüde daha küçüktür.
  2. Yeni kullanıcı duyuruları gizliliği ihlal edebilir: Birçok insanın Telegram'a katılmasındaki ana sebeplerden biri de güvenli ve özel mesajlar gönderebilmek. Bu nedenle, zaten uygulamada olan kişilere, Telegrama katılıdğınız zaman bildirim gider.
  3. Komplo teorisyenleri ve nefret grupları için bir buluşma yeri: Ana akım sosyal medya hizmetleri QAnon gruplarını, neo-Nazileri ve diğer nefret gruplarını ve komplo teorisyenlerini giderek daha fazla ele geçirdiğinden, Telegram bu grupların çoğu için çekici bir toplanma yeri haline geldi. Güvenlik alanında izin verilen içerik politikaları, fakat Telegram, şiddet ve nefret grupları ve aşırılık yanlıları tarafından işletilen hesapları devre dışı bırakma çabalarını hızlandırdı.

Telegram mesajlaşma uygulamasında grupları bulma ve bunlara katılma

Davet bağlantınız olsun ya da olmasın, beğendiğiniz konular için Telegram gruplarını bulabilir ve katılabilirsiniz.

Telegram, uçtan uca şifreleme seçeneğine de sahip olan bulut tabanlı bir mesajlaşma uygulamasıdır.

Daha çok hikaye için Business Insider'ın Teknik Referans kitaplığını ziyaret edebilirsin.

Telegram, uçtan uca şifrelenmiş en güvenli seçeneklere sahip bulut tabanlı bir mesajlaşma uygulamasıdır.

Sadece birkaç kişiyle veya 200.000 üyeye kadar olan gruplarla anında mesaj göndermek için Telegram'ı kullan.

Bir gruba katılmanın iki yolu vardır. Biri bir bağlantıya tıklayarak. Diğeri ise belirli bir grubu arayarak ve onlara katılarak.

Davet bağlantısından bir Telegram grubuna nasıl katılınır

1. Başlamak için zaten bir Telegram hesabınızın olması gerekir. Bir gruba uygulamadan veya bir masaüstü programından katılabilirsiniz.

2. Biri size bir bağlantı gönderdiğinde, üzerine tıklayın. https://t.me/ ile başlayacaktır (örneğin, https://t.me/medyapazari.com).

3. Bağlantı, Telegram uygulamanızda açılacaktır. Katılmak için "Gruba Katıl" üzerine dokunun.

Davet bağlantısı olmadan bir Telegram Grubu nasıl bulunur ve katılınır

Birçok web sitesi ve kuruluşun genel grupları ve kanalları vardır. Grup, bir veya birkaç kişi tarafından yürütülen ve 200.000'e kadar üyeye izin veren bir sohbettir.

1. Bir grup bulmak için, başlamak için en iyi yer, ilgi alanlarınızla eşleşen grupları web'de aramaktır.

2. Katılmak istediğiniz bir grup bulduğunuzda, o gruba tıklayın ve grubun Telegram uygulamasındaki Hakkında sayfasındaki "Gruba Katıl" seçeneğine tıklayın. Özel bir grupsa, katılmadan önce onaylanmanızı isteyen bir bağlantıya tıklamanız gerekir.

3. Onaylandıktan sonra grup, Telegram sohbetlerinizde görünecektir.

Telegram Hesabınızı nasıl silebilirsiniz?

Bir Web tarayıcısından birkaç adımda bir Telegram hesabını silebilirsiniz.

Telegram mobil uygulamasında hesap silme işlemi yapılamaz.

Hesap silme işlemini gerçekleştirmek için Telegram kayıtlı cihazınızın elinizin altında olması gerekir.

Daha çok hikaye için Business Insider'ın Teknik Referans kitaplığını ziyaret edebilirsin.

Birçok sohbet kullanıcısı Telegram lehine WhatsApp'a olan sadakatini düşürse de, piyasada başka sert sohbet rakipleri de var.

Örneğin, Signal gibi başka bir popüler WhatsApp alternatifi lehine Telegram hesabınızı silmek isteyebilirsiniz.

Neyse ki, Telegram hesabınızı silmek ağrısız bir işlemdir, ancak uygulamadan yapılamaz, yalnızca bir web tarayıcısından yapılabilir. Hesabınızı silmek geri alınamaz — hesabınız silindiğinde, mesajlar, gruplar ve kişiler gibi tüm verileriniz silinecektir. Oluşturduğunuz grupların üyeleri yine de siz olmadan grup sohbetine devam edebilecek ve mesajlarınızın kendi kayıtlarına sahip olmaya devam edecekler.

Telegram'ı bir web tarayıcısından beş adımda nasıl silebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Telegram hesabınızı bir web tarayıcısından nasıl silebilirsiniz?

1. Seçtiğiniz bir web tarayıcısında Telegram'ın "Hesabı Sil veya Uygulamaları Yönet" sayfasına gidin.

2. Ülke koduyla birlikte telefon numaranızı girin ve "İleri"yi tıklayın.

3. Kayıtlı mobil cihazınızdaki Telegram uygulamasında Telegram'dan bir onay kodu alacaksınız. Kodu girin ve "Oturum aç"ı tıklayın.

4. "Hesabımı Sil"i tıklayın. Ayrılmak için bir neden eklemeniz gerekmez, ancak geri bildirim için bir alan sağlanır.

5. Sonlandırmak için sorulduğunda "Evet, hesabımı sil"e tıklayın.

Hazırsınız. Daha sonra fikrinizi değiştirir ve hizmeti tekrar kullanmak isterseniz, birkaç gün boyunca tekrar bir Telegram hesabı oluşturamayabilirsiniz. Yeni bir hesap oluşturursanız, eski verileriniz veya sohbet geçmişiniz olmadan tamamen yeni bir kullanıcı olarak kaydolacaksınız.