İnstagram'da İşletme Hesabı Açmak

Eğer işletmeniz Instagram’da değilse marka bilinirliğiniz için derhal İnstagramda var olması gerekir.


Bir Instagram işletme hesabı, markalara, etkileyicilere ve içerik oluşturuculara, takipçilerin içerikleriyle nasıl etkileşime girdiğini anlamaları için performans verileri sağlar; iş kararlarını ve reklamcılık işlevlerini bunlarla ilgili eyleme yönlendirmek için kullanılır.


Instagram hesapları kullanım açısından genel olarak kişiseldir, bu sebeple kişisel hesabınızı nasıl bir işletme hesabına kolaylıkla ve zorlanmadan dönüştüreceğinizi göstereceğiz. Zaten halihazırda bir Instagram hesabınız bulunmuyorsa , hemen bir tane oluşturmanız ve kullanıma başlamanız gerekir. Instagram’da iyi bir işletme hesabına sahip olabilmek, kıymetli bilgiler ve profilinize bir yön yöntem düğmesi de aktif ve dahil olmak üzere pek çok avantaja sahiptir. İşletme hesabına sahip olmanın faydaları hakkında aşağıda tekrar konuşacağız. Fakat önce işletme hesabı oluşturmak üzerine yoğunlaşalım.


İnstagram işletme hesabı nedir?


İnstagram işletme hesabı, normal bilindik profillerden tamamen farklı olarak işletme sahiplerinin sosyal medya programımız olan Instagram’ın sahip olduğu takipçiler ile daha hızlı ve faydalı temas kurabilmesini, istatistikleri ilk elden takip edebilmenizi hedefleyen yepyeni ve farklı bir Instagram hesap türüdür. Özellikle instagram üzerinde satış yapmak istiyoru diyen işletme sahiplerine ve profil sayfalarına iletişime geçme butonunu ekleme özelliği fırsatını sunması şu an için işletme hesaplarının en gözde olan ve en öne çıkan özelliği sıfatına sahiptir.


Instagram işletme hesabı özellikleri


İnstagram işletme hesaplarına sahip olmak yukarıda belirttiğimiz üzere butik veya işletme sahibi kullanıcılar için oldukça güzel ve etkileyici fırsatlar sunmaktadır. Buna ek olarak bizler gibi blog yazan yazarlar ya da apayrı konularda değişik projeler üreten ve yürüten kimi insanlar için de iletişim açısından çok büyük kolaylıklar sağladığını görmekteyiz.

 

 • 1)İletişime Geç Butonu: Instagram işletme hesabının en gözde özelliklerinden biri, takipçilerin ilgilendikleri işletme hesabıyla direkt temasa geçmek için 3 farklı özel iletişim seçeneği sunuyor olmasıdır. Bunlar sırasıyla kısa mesaj gönderme, arama ve onlara mail yollama. Eğer isterseniz bu üç seçenekten yalnızca birini de kullanabilir ya da hiçbirinden yararlanmaya da bilirsiniz.
 • 2) Buna ekleme olarak adres bilginizi de direkt olarak işletme hesap ayarlarınızdan ekleyebilir, iletişime geç butonuna basan instagram kullanıcıları için sahip oldukları cihazın harita uygulaması üzerinden “yol tarifi alma” imkanını da sunmuş olacaksınız.
 • 3)İstatistikler: Instagram işletme hesabına tamamıyla geçtikten sonra kendi profilinizin sağ üst köşesinde bulunan bir istatistik simgesi belirmekte. Bu simgeye direkt olarak tıklayarak, işletme hesabınıza geçiş yaptığınız andan itibaren yapacağınız ve sahip olacağınız bütün paylaşımlarınızın etkileşimlerini kendiniz kontrol edebilirsiniz.

Instagram işletme hesabının faydaları nelerdir?

Instagram, işletme sahiplerine bir işletme hesabına geçiş yaptıklarında aşağıdakiler gibi birçok fayda sunar:

 • Reklam yayınlamak ve yayınlarınızı tanıtabilme yeteneği
 • Yayınlarınız ile ilgili ve kitlenizle ilgili analizler ve öngörüler sunar
 • Profilinize çağrılar ekler ve e-posta ekleme özelliği sunar
 • Müşterilerinizin sizi tek tık ile bulmasını kolaylaştırmak için profilinizde tıklanabilir minik bir adres ekler
 • Ayrıntılı analizler, gönderi performansını izleme yeteneği, profilinizdeki ek bilgiler ve Hızlı Yanıtlar gibi özellikler, bir İşletme hesabı oluşturmak için birçok neden sağlar.

Bunun gibi araçlar şunları yapmayı kolaylaştırır:

 

 • Hayranlarınız hakkında bilgi edinin

Instagram Insights, takipçilerinizin yaşları ve konumları gibi demografik özelliklerini öne çıkarmakla kalmaz, hangi içeriği tercih ettiklerini ve genellikle ne zaman çevrimiçi olduklarını da söyler, böylece içerik kampanyaları planlayabilir ve hedef kitlenizin en aktif olduğu zamanlarda fotoğraf paylaşabilirsiniz.

 • Doğrudan takipçilere satış yapın

Instagram'ın uygulama içi satın alma özelliği ile kullanıcıların kaydırma yapmasını engellemekten kaçının. Hedef kitleniz uygulamadan ayrılmadan ürünlere göz atabilir ve satın alabilir, bu da müşteri yolculuğundaki sürtünmeyi azaltır ve dönüşüm oranlarını artırır.

 • Reklam kampanyaları yayınlayın

Instagram reklamları, güçlü hedefleme yetenekleriyle markanızı yeni takipçilere ve potansiyel müşterilere gösterebilir. Analizler, hangi içeriğin en iyi performansı gösterdiğini ve harekete geçirici mesajınızı kaç kullanıcının izlediğini gösterir.

 • Müşteri yolculuğunu kontrol edin 

Geçmişte, Instagram kullanıcılarını uygulamadan uzaklaştırmak neredeyse imkansızdı; izin verilen tek bağlantı profillerdeydi (dolayısıyla her zaman mevcut olan “Link in bio” ) Bir işletme hesabına sahip içerik oluşturucular, 10.000'den fazla takipçisi varsa Instagram Hikayelerine bağlantılar ekleyebilir ve bu da onlara Instagram'ı potansiyel müşteri yaratma aracı olarak kullanma şansı verir.
Instagram kullanıcılarının yüzde doksanı bir işletme hesabını takip ediyor ve %81'i Instagram'ı ürün ve hizmetleri araştırmak için bir platform olarak kullanıyor. Kısacası Instagram, artık sadece güzel fotoğraflar için görsel bir platform değil. İçerik türleri kitaplığı (Instagram Stories, Reels ve IGTV) onu yeni kitlelere ulaşmak, kullanıcıların içerik tercihlerini öğrenmek ve güçlü görseller paylaşmak için ideal bir platform haline getiriyor.

İşletme Hesabına Geçiş


Instagram işletme hesapları, Instagram'da sahip olabileceğiniz hesap türlerinden yalnızca biridir. Toplamda, her biri farklı kullanıcı türleri için oluşturulmuş üç hesap türü vardır:

 1. Kişisel hesap: Kullanıcıların büyük çoğunluğunun analitik veya reklam özelliklerine sahip olmayan kişisel hesapları vardır.
 2. İçerik oluşturucu hesabı: Kitle bilgileri ve Instagram Mağazası özellikleri isteyen etkileyiciler ve içerik üreticileri için
 3. İşletme hesabı: Reklamlara, bağlantılara, gönderileri planlamaya ve derin içgörülere erişmek isteyen ürün veya hizmet satan markalar ve şirketler için

Instagram uygulamasında bir Instagram işletme hesabı oluşturmanın iki yolu vardır:


Mevcut bir kişisel profilden geçiş yapın YA DA yepyeni bir işletme hesabı oluşturun


Instagram kullanmaya başlamak isteyen mevcut markaların çoğu sıfırdan yeni bir hesap oluşturacaktır. Ancak zaten sağlam bir takipçi kitleniz varsa, bu takipçileri elde tutmak için kişisel profilinizi bir işletme hesabına dönüştürmek mantıklıdır. Hiç takipçiniz yoksa, yeni başlayın.
Bununla ilgili başka düşünceler de var. Esprili fitness videoları paylaşarak takipçi kitlesi edinmiş bir influencer iseniz ve bunun arkasından bir dizi egzersiz ekipmanı oluşturmuşsanız, ürününüz için ayrı bir işletme hesabı oluşturmayı düşünebilir veya mevcut profilinizi işletme hesabı ve hem etkileyici hem de marka sahibi olarak içerik paylaşmaya devam edin.


Instagram hesabını işletme hesabına dönüştürmenin maliyeti ne kadardır?

Hiçbir şeydir ,yani tamamıyla ücretsiz. Hesabınızı bir işletme hesabına dönüştürmenin kesinlikle ve kesinlikle hiçbir maliyeti yoktur ve reklam yayınlamadığınız sürece sizden herhangi bir ücret alınmaz.


Instagram hesabımın bir işletme hesabı olup olmadığını en kolay yol ile nasıl anlarım?


Instagram’da bir işletme hesabınız olup olmadığını görebilmek için hesabınıza giriş yaptıktan hemen sonra sağ üst köşede yer alan üç satıra tıklayın ve hemen ardından altta bulunan “Ayarlar” öğesine tıklayın.
Ordan, “Hesap” sekmesi üzerine tıklayın ve en son seçeneğe yani en altta bulunan yere bakın. Bir işletme hesabınız varsa yani bulunuyorsa, Kişisel Hesabınıza Geri Dönün sekmesi bulunuyor ve bunu diyor. Bir işletme hesabınız yoksa da, son seçenek “Daha Fazla Araç Al” butonu olacaktır.