İnstagram'da Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

İnstagram'da nasıl canlı yayın yapılacağını merak ediyorsanız ve eğer kendi video akışınızı nasıl oluşturacağınızı biliyorsanız bu kolaydır. Hesabı oluşturduktan sonra, kiminle canlı yayın yapmak istediğinizi seçebilir ve onlarla sohbet etmeye başlayabilirsiniz. Belirli kişileri canlı yayınınızda size katılmaya bile davet edebilirsiniz. İzledikleri için onlara ve takipçilerinize teşekkür ettiğinizden emin olun. İnstagram Live'da yeniyseniz, işte adım adım bir kılavuz.

İnstagram'da canlı yayın oluşturmanın ilk adımı takipçilerinizi ve arkadaşlarınızı davet etmektir. Bunu yapmak için İnstagram uygulamasını açın ve artı işareti simgesine dokunun. Aynı ekrana dönmek için sola kaydırın. Videonuzu oluşturmak için ‘Canlı’ simgesine dokunun. Oraya vardığınızda, akışa başlayabilirsiniz! Videonuzu kaydettikten sonra, takipçileriniz bunu görecek ve katılabilecektir.

Takipçilerini davet ettikten sonra, yayına hazırsınız. Bir sonraki adım "canlı yayına git" düğmesine dokunmaktır. Canlı yayın sayfasına girdikten sonra, gülen yüz simgesine dokunarak filtreler, efektler veya başka içerikler ekleyebilirsiniz. Canlı yayındayken takipçilerinizin sorularına cevap vermek istiyorsanız, iki kartlı soru işareti simgesine dokunun. Bu, izleyicilerinizin videonuz sırasında soru sormasına izin verecektir.

Röportaj yapmak veya diğer insanlarla iş birliği yapmak istiyorsanız İnstagram Live bu durumlar için mükemmeldir. Canlı akışı sonlandırmak için ekranın sağ üst köşesindeki "X" e dokunun ve "Şimdi Sonlandır" ı seçin. " Aldığınız izleyici sayısı profilinizin altında listelenir. Daha sonra videoyu 24 saat boyunca paylaşabilir veya silebilirsiniz.

İnstagram'da canlı yayın yapmak için bir telefonunuz olmalı. Platformun mobil uygulaması, canlı video yayınlamanızı sağlayan kullanımı kolay bir arayüz sağlar. Canlı bir video yayınladıktan sonra, hedef kitleniz videoyu izleyebilir ve sorular sorabilir. Takipçileriniz size sorular sorabilir ve katılabilir. Bu şekilde, ücretsiz trafik alırken platformdaki kitlenizle etkileşime girebilirsiniz.

Hesabı kurduktan ve bir video oluşturduktan sonra, diğer kişileri canlı yayınınıza katılmaya davet etmek isteyeceksiniz. Ayrıca arkadaşlarınızı davet listenize ekleyerek canlı yayınınıza katılmaya davet edebilirsiniz. Bunu yapmak için İnstagram uygulamasını açmanız ve artı işareti simgesine dokunmanız yeterlidir. Bu sayfaya girdikten sonra sağa kaydırın ve kamera simgesine dokunun. Bundan sonra, videonuzu yayınlamaya başlamak için sağ alt köşedeki "canlı" simgesini tıklayın.

İnstagram'da İki Kişi Nasıl Canlı Yayın Yapılır?

Birçok insan için İnstagram'da iki kişinin nasıl canlı yayınlanacağını öğrenmek kolay bir iş değildir. Eğlenceli olsa da, iki kişiyle bir video yayınlamaya çalışıyorsanız bu size biraz karışık gelebilir. Neyse ki İnstagram bu süreci sizin için kolaylaştırdı. Artık iki kullanıcıyı aynı anda canlı olarak yayınlamak mümkün. Öncelikle İnstagram'da bir hesabınız olması ve ardından arkadaşlarınızı davet etmeniz gerekiyor.

İki kişiyi aynı anda canlı yayınlayabilmek için canlı hikâyenize bir başlık eklemeniz gerekir. Bir başlık ekledikten sonra başkalarını davet etmeye başlamak için Odalar simgesine dokunun. Ardından, diğer kullanıcıları arayın ve onları size katılmaya davet edin. Sonra onları davet etmeye başlayın. Herhangi birini bulamazsanız, canlı videonuzun bir parçası olmak isteyip istemediklerini sorun. Talebiniz kendilerine bildirilecektir.

Arkadaşlarını davet ettikten sonra canlı yayına çıkabilirsiniz. Onları canlı videonuza katılmaya bile davet edebilirsiniz. Sadece İnstagram uygulamanızı açın ve artı işareti simgesine dokunun. Daha sonra Yeni Gönderi ekranına yönlendirileceksiniz. İzleyicilerinizden soru sormalarını da isteyebilirsiniz. Bu soruları yalnızca yayın sırasında diğer kişiyle paylaşabilirsiniz. Arkadaşınızla canlı yayın yapmak istiyorsanız, herhangi bir kesinti yaşamamanız için iyi bir internet bağlantınız olduğundan emin olun.

İnstagram'da Canlı Yayın İzleyici Kitlesi Nasıl Artırılır

İnstagram'da canlı yayın izleyicinizi artırmanın birçok yolu vardır, ancak en iyilerinden biri, izleyicilerinizden onların ilgi alanlarını istemektir. Kitlenize ne görmek istediklerini sorarak katılımlarını artıracaksınız. Ayrıca IG hikayelerinize etkileşimli sorular veya yorumlar gönderebilir ve bunları canlı yayınınız için kaydedebilirsiniz. Bu, izleyiciliğinizi artırmanıza ve daha fazla beğeni ve yorum almanıza yardımcı olacaktır.

Başka bir yöntem, ne zaman canlı yayın yapacağınıza dair bir zamanlama oluşturmaktır. İnstagram'da zamanlama özelliğini kullanmak, yayınlarınızı vaktinden önce planlamanıza yardımcı olur. Canlı yayınlarınızı planlamak için, onlara bir başlık eklemeniz ve canlı yayın için başlangıç saatini ayarlamanız yeterlidir. Ardından, 'Canlı Video Planla' düğmesine dokunun. Programınız ekranın alt kısmında görünecek ve yayının başlığını, tarihini ve saatini göreceksiniz. Ardından, planlanan prömiyerden 15 dakika önce, yeni canlı videonuzu yayınlamanız için bir hatırlatıcı alacaksınız.

İnstagram canlı yayın izleyicinizi artırmanın bir başka yolu da kitlenizle etkileşimde bulunmaktır. İşbirlikçi bir konuşma oluşturmak, kitlenizle etkileşimde bulunmanın harika bir yoludur. Videolarınızı düzenli olarak izleyen takipçileriniz varsa, onlardan kendi takipçileriyle paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Söyleyeceklerinizle ilgilenebilecek birini tanımıyorsanız, izleyicilerinizden sorularını İnstagram Hikâyelerinize göndermelerini istemeyi deneyin.