İnstagram'da Canlı Yayın Nasıl Açılır?

Facebook veya Twitter'da akışa benzer şekilde, Instagram Live'a geçmek, takipçilerle gerçek zamanlı olarak bağlantı kurmanın ve hayatınızı olduğu gibi belgelemenin harika bir yoludur. Instagram'da canlı yayına geçmek, ilgili bir süreç olabilecek bir şey gibi görünse de, aslında çok kolaydır. 

Instagram canlı video özelliğini 2016 yılının sonlarında başlattı. O zamandan beri sosyal medya şirketi, sorular gibi diğer özellikleri ve canlı videoya arkadaş ekleme seçeneği ekleyerek bu işlevi geliştirdi. 

Instagram'da canlı yayına geçmek, takipçilerinizin bir konser veya özel etkinlik gibi gerçek zamanlı olarak gerçekleşen olayları görmelerini sağlamanın eğlenceli bir yolu olabilir. 

İnstagramı kullanarak canlı yayın yapmak isteğinizi gerçekleştirmeden hemen önce öncelikli olarak instagram uygulamanızın en güncel olan versiyonunu aktif olarak kullanıyor olduğunuzdan emin olmanız oldukça önemli ve göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Eğer ki mevcut olan indirdiğiniz uygulama güncel durumda değilse uygulama doğrudan kullandığınız cihazın markasına göre app store ya da google play üzerinden oldukça kolay bir biçimde güncelleme yapılması mümkün olacaktır. İnstagramınızın en güncel durumunda olması ile birlikte bu aşama göz ardı edilebilir. Ve direkt olarak canlı yayın kısmına ilerleyebilirsiniz.İnstagramda canlı yayın yapmak için ise doğru sırayla atılacak adımlar şunlardır: 

Instagram'da nasıl canlı yayına geçilir 

1. iPhone veya Android cihazınızda Instagram uygulamasını açın. 

2. Ana sayfanın sağ üst köşesindeki artı işareti "+" simgesine dokunun. alternatif olarak, aynı ekrana gitmek için sola kaydırabilirsiniz.  

3. Artı işaretine dokunduktan veya sola kaydırdıktan sonra Yeni Gönderi sayfasına yönlendirileceksiniz. Sayfanın alt kısmındaki menü çubuğunda Canlı'yı seçmek için tamamen sağa kaydırın. 

4. Bir kamera ekranı açılacaktır. Canlı videonuza bir başlık eklemek için sol taraftaki dört satırlık simgeye dokunun. Videonuzu bağış toplama etkinliği yapmak için içinde kalp bulunan bir daire simgesine de dokunabilirsiniz. 

Canlı videonuzu özelleştirin. 

5. Canlı yayına hazır olduğunuzda, ekranın altındaki daire simgesine dokunun, canlı yayında olacaksınız. Aktif takipçiler artık yayında olduğunuz konusunda bilgilendirilecek. Takipçiler canlı videonuzu izlemeye başladığında, altta kullanıcı adlarının göründüğünü göreceksiniz. 

Canlı yayına geçmek için daire simgesini tıklayın.  

6. Canlı bir videoyu sonlandırmak için sağ üst köşedeki "X" simgesine dokunun ve açılır pencerede Şimdi Sonlandır'ı seçin. Canlı video sona erdiğinde, Instagram size videonuzu kaç kişinin izlediğini gösterecek ve videoyu kaçıranların Instagram Hikayeleriniz aracılığıyla görebilmesi için önümüzdeki 24 saat boyunca size videoyu paylaşma seçeneği sunacaktır. Veya videoyu silmeyi seçebilirsiniz.  

Sağ üst köşedeki X'i tıklayın. 

Bir misafirle Instagram'da canlı yayına nasıl geçilir 

1. iPhone veya Android cihazınızda Instagram uygulamasını açın. 

2. Ana sayfanın sağ üst köşesindeki artı işareti "+" simgesine dokunun. alternatif olarak, aynı ekrana gitmek için sola kaydırabilirsiniz. 

3. Artı işaretine dokunduktan veya sola kaydırdıktan sonra Yeni Gönderi sayfasına yönlendirileceksiniz. Sayfanın alt kısmındaki menü çubuğunda Canlı'yı seçmek için tamamen sağa kaydırın. 

4. Bir kamera ekranı açılacaktır. Canlı videonuza bir başlık eklemek için sol taraftaki dört satırlık simgeye dokunun. Videonuzu bağış toplama etkinliği yapmak için içinde kalp bulunan bir daire simgesine de dokunabilirsiniz. 

5. Canlı yayına hazır olduğunuzda, ekranın altındaki daire simgesine dokunun, canlı yayında olacaksınız. 

6. Canlı yayına geçtiğinizde ekranın altındaki video kamera simgesine dokunun. Buradan, canlı yayına gireceğiniz birinin kullanıcı adını yazabilir veya bu kişiyi izleyiciler listesinde arayabilirsiniz. Canlı videonuza katılmaya davet etmek için bir kullanıcı seçin. 

Video kamera simgesine tıklayın. 

7. Yalnızca canlı videonuzu izlemekte olan biriyle canlı yayına geçebilirsiniz. Ancak, henüz izlemeyen birini canlı videonuza katılmaya davet edebilirsiniz - bunu yapmak için kullanıcı adını yazın, adının yanındaki daire düğmesine dokunun ve İstek Gönder'i seçin. 

Misafirinize bir istek gönderin ve bir odada yaşamaya başlayın. 

8. İsteğinizi kabul ettiklerinde, videoları sizinkinin yanında bölünmüş bir ekranda görünmelidir. Arkadaşınızı Canlı videodan çıkarmak için ekranın sağ üst köşesindeki "X" işaretine dokunun. 

9. Canlı videonuzu sonlandırmak için sağ üst köşedeki "X"e dokunun ve açılır pencerede Şimdi Sonlandır'ı seçin. Canlı video sona erdiğinde, Instagram size videonuzu kaç kişinin izlediğini gösterecek ve videoyu kaçıranların Instagram Hikayeleriniz aracılığıyla görebilmesi için önümüzdeki 24 saat boyunca size videoyu paylaşma seçeneği sunacaktır. Veya videoyu silmeyi seçebilirsiniz. 

Not: İçerik oluşturucular için Instagram'ın Canlı Odalar özelliğini kullanmak için birden fazla misafir eklemek için aynı işlemi uygulayabilirsiniz. 

Instagram'da başka bir kullanıcının canlı videosunda olmak için nasıl istekte bulunulur? 

1. Başka bir kullanıcının canlı videosunu açın ve Katılmak için İste'ye dokunun. 

2. Ardından, canlı videolarında yer alma talebinde bulunmak için İstek gönder'e dokunun. 

3. Ardından, talebinizin kabul edilip edilmediğini veya reddedildiğini bildiren bir bildirim alacaksınız. 

Diğer instagram kullanıcılarının canlı yayında olduğu nasıl anlaşılır? 

Instagram canlı videoları yayın biter bitmez kaybolduğu için en iyi canlı yayınları ve takip ettiğiniz instagramcıların yayınlarını keşfetmek inanılmaz derecede önemlidir. Takip ettiğiniz biri instagram'da canlı bir video hikayesi başlattığında, hikayeler çubuğunda profil fotoğrafının altında "Canlı" ifadesini görürsünüz ve ayrıca instagram bildirimler panelinden bildirim alma özelliğini açarsanız takip ettiğiniz bir kullanıcı canlı yayın açtığında bildirim de alabilirsiniz. Böylelikle canlı yayınları kaçırmadan izleyebilirsiniz. 

Instagram'ın Keşfet sekmesinde aynı zamanda güncel canlı hikayeler de yer alacak ve aynı zamanda izleyici sayısı, konum ve etkileşime göre o anda hangi videoların trend olduğunu görmek için "En İyi Canlı"ya dokunma seçeneği de olacak. Sağa ve sola kaydırarak trend olan canlı videoları atlayarak canlı hikayeler arasında geçiş yapmayı inanılmaz derecede kolaylaştırabileceksiniz. 

Markaların Instagram canlı videosunu kullanmasının 4 yolu 

1. Soru-Cevap oturumları 

Canlı video, kitlenizden gelen soruları ilgi çekici bir şekilde yanıtlamanın harika bir yoludur. Kitlenizi ekibinizden bazılarıyla etkileşime geçmeye davet etmenin ve insanlara markanızın arkasındakileri göstermenin mükemmel bir yoludur. Soruları gerçek zamanlı olarak açarak, kitlenizle güçlü ilişkiler kurmak için canlı videoyu kullanabilirsiniz. 

2. Lansmanlar ve duyurular 

Sosyal medya iki yönlü bir yoldur ve kitlenizi dinlerken ve onlarla içerik paylaşırken en iyi sonucu verir. Canlı video, her ikisini de yapma fırsatı sunar. 

Bir ürün lansmanını veya büyük duyuruyu kutlamak için canlı bir videoyla, dünyaya büyük haberlerinizi bildirebilir ve aynı zamanda hedef kitlenizle etkileşime geçebilirsiniz. Bunun bir örneği olarak, Nissan, New York otomobil fuarında en son modellerinden birinin lansmanını canlı olarak yayınladı. 

Instagram canlı video ile, kullanıcıları sahne arkasına çeken ve dünyalarına şeffaf bir bakış açısı getiren daha fazla marka, etkileyici ve ünlü göreceğiz. 

4. Röportajlar, işbirlikleri ve devralmalar 

Airbnb, Live There pazarlama kampanyasının bir parçası olarak Disney ile ortaklık kurduğunda, Jungle Book galasında kırmızı halıdan röportajları yayınlamanın bir yolu olarak Facebook canlı yayınına döndüler. 

Canlı Yayın Açmak Markalar İçin Önemli Midir? 

Instagram Live, kullanıcıların Instagram Hikayeleri aracılığıyla takipçilerine canlı videolar yayınlamasına olanak tanır. Etkileşim oluşturmak, kullanıcılarınızla doğrudan bağlantı kurmak, haber paylaşmak ve markanızı oluşturmak için harikadır. 

Ama belki de “Canlı yayın geçici bir heves gibi geliyor değil mi?” diye düşünüyorsunuz. Peki rakamlara bakalım: 

İzleyicilerin %80'i bir blog gönderisini okumaktansa canlı yayın izlemeyi tercih ediyor 

İzleyicilerin %82'si bir sosyal medya gönderisini görmektense canlı yayın izlemeyi tercih ediyor 

Bir canlı yayını izleyen izleyicilerin %67'si, bir dahaki sefere benzer bir etkinliğe bilet satın aldı