Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır ? (Hesap Doğrulama)

Mavi Tık Nedir, Nasıl Alınır?

Bu konuyu sizler için MEDYA PAZARI ekibi araştırdı                                                                                                          

Her çağın kendine özgü bir güven mekanizması vardır, örneğin eskiden yüzükle basılan mühürler, kraliyet armaları, cekete iliştirilen rozetler vardı, bunlar özünde insanların güven kazanabilmesini sağlar yaşadıkları çevrede onlara bir prestij katardı. Hatta kralların taktığı tac dahi verdiği kudretin yanında tanınırlığını sağlardı insanlar için. Dijitalleşmiş günümüzde bu etkinin devam edebileceği nihai şeylerden biri mavi tiktir. Bu güven mekanizması insanoğlunun tarihsel evriminin bir parçası olmayı sessiz sedasız başarmıştır                                                                                                                               

Eğer ki hesabına girmekte olduğumuz kişinin mavi tiki varsa o hesabın popülaritesi ve güvenilirliği, konusunda hemfikir oluruz, ayrıca instagram üzerinden para kazanma konusunda mavi tikten daha iyi bir seçenek yoktur. O halde gelin mavi tik nedir ve nasıl alınır bir göz atalım.           

Mavi Tik Nedir ?

Sosyal medya platformlarından en çok kullanılan uygulama başta olmak üzere Instagram yer alıyor. Bununla beraber birçok ünlüde gördüğümüz mavi tik genellikle siyasetçi, şarkıcı, futbolcu, komedyen ve benzeri kişilere mavi tik diğer ismiyle onaylanmış hesap verilir.

İnstagram doğrulaması ne anlama geliyor?                                                     

Instagram'ın sözleriyle, doğrulanmak, platformun profilinizi "temsil ettiği tanınmış kişinin, ünlünün veya küresel markanın gerçek varlığı" olarak onayladığı anlamına gelir.  Yani, biyografisinde mavi tik bulunan bir Instagram hesabına rastlarsanız, sahte veya hayran hesabı yerine o markanın veya kişiliğin resmi hesabına bakıyorsunuzdur. Instagram'da mavi tık, platformda size daha fazla görünürlük sağlayarak işinizi büyütmek için daha fazla fırsat sunar.  

Mavi Tik Hangi şartlarda Veriliyor ?

Instagram mavi tik verirken belirli şartları var , bu şartlardan en önemliside mavi tik alacak hesap bir kişiyi yansıtması gerekiyor sahte veya hayal ürünü biri olamaz.

Ayriyetten hesap herkese açık ve bir gönderi atılmış olması gerekiyor. Popülerlik durumuna göre ise artırmakta daha fayda sağlayabilir. 

Mavi Tik Başvurusu Kaç Gün İçersinde Sonuçlanıyor ?

Yaptığınız başvuru ekipler tarafından incelendikten sonra panelinize yanıt gönderiliyor. Bunun tam bir gün zaman belirli bir aralığı yoktur. Olumlu veya olumsuz da olabilme olasılığı var. Olumsuz yanıt aldığınızda neyi yanlış veya neden kabul etmediklerini söylemiyorlar.

Kurum, Marka Ve Benzeri Yerler Mavi Tik Alabiliyor Mu ?

Evet, markanız ve diğer işletme hesapları mavi tik başvurusu yapabiliyor bunun için daha farklı bir başvuru vardır.

İnstagram’da mavi tık almanın avantajları şunlardır;                                           

 • Instagram'daki mavi tık, markanızın bilinirliğini göstermenize yardımcı olur                 

 • Marka bilinirliğini artırmanın ve takipçi sayınızı artırmanın basit bir yolu                      

 • Markanızı dolandırıcılardan daha rahat korumanın yoludur                                             

 • Markanız ve takipçileriniz arasındaki güvenilirliği artar     .                                             

 • Markalar, doğrulanmamış hesaplar ile çalışmaktansa doğrulanmış hesaplar ile çalışmayı tercih ederler         .                                                                                                        

 • Üyeler markanızı sosyal medyada daha rahat bulur

Mavi tikli profiller, Instagram hikayelerindeki Yukarı kaydırma özelliği gibi, bir markanın araca erişmek için 10.000'den fazla kullanıcıya sahip olmasını gerektiren Instagram'daki diğer özel özelliklere de erken erişim sağlar. Doğrulanmış hesap sahipleri bu kuraldan muaftır.                                                                                                             

Tavsiye olarak Farklı Online Varlıkları güçlendireblirsiniz

Internet üzerindeki varlıklarınızı kolayca bulunabilir hale getirin. İsminiz arandığında sadece Instagram hesabınız bulunuyorsa, hesabınızın doğrulanma olasılığı çok düşük azdır. Bunun aksine kendi sitenizin ötesinde Wikipedia’da bile sizinle ilgili bir sayfa varsa bu şansınızı önemli ölçüde arttırır.                                                                                                        

İnstagram’da story ve reels kullanın

Instagram’da özgünlüğünüzü göstermenin bir başka etkili yolu da Instagram hikayeleridir. Hikayeler yoluyla takipçilerinize günlük konular, yaptığınız işin “özünden” paylaşımlar taklit edilmesi çok zor ve özgünlüğünüzü arttıran konulardır.                                                  

Bilmeniz gereken bir anektod: Mavi tik olgusuna herşeyden önce instagramın perspektifinden bakmaya çalışın. Instagram doğrulanmış hesap tikini herkese vermemekte, başvuru yapan hesabı çok iyi incelemektedir. Çok iyi incelerken ise birçok algoritmaya göre karar vermektedir. Mavi tik başvurusu yapıldıktan sonra Instagram tarafından hesabınız öncelikle "tanınmış kişi" "ünlü" " marka" "global varlık" olup olmadığına göre incelenecek. Ve tabiki bu inceleme arama motorlarında hesabınızla, isminizle alakalı ne kadar içerik olduğuyla da doğru orantılı.

Eğer çok bilinen bir isim değilseniz etkileşim ve takipçi sayınız incelenen bir diğer konu olacak. Mesela 500 bin takipçiniz varsa ve bu takipçilerin %50 gibi büyük bir kısmı sahte ve bot takipçiyse  mavi tik instagram için onay alamazsınız.

Şimdi Mavi tıka kimlerin başvurmaya uygun olduğuna bakalım;                                

 • Hesap Otantik Olmalıdır: Doğrulama için dikkate alınması için Instagram hesabınızın kayıtlı bir işletmeyi veya kuruluşu temsil etmesi veya gerçek bir kişiye ait olması gerekir.

 • Hesap özgün Olmalıdır: Instagram hesabı, temsil ettiği marka veya bireyin benzersiz varlığı olmalıdır. Bu, kişi veya işletme başına yalnızca bir hesabın doğrulanabileceği anlamına gelir

 • Dile özgü hesaplar için bir istisna vardır, ancak genel çıkar hesapları doğrulanmayacaktır. Buna hayran hesapları, özellik hesapları ve meme hesapları  dahildir

 • Hesabınız Açık Olmalıdır: Mavi tik yalnızca kamuya açık kuruluşlar ve ünlüler içindir, yani platformda özel bir profiliniz olamaz

 • Hesap Tamamlanmalıdır: Bir profil fotoğrafı, biyografisi ve beslemede en az bir gönderiye sahip olması gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, profil diğer sosyal medya platformlarına “beni ekle” bağlantısı içeremez

 • Hesabın Önemli Olması Gerekir: Doğrulanabilmesi için Instagram hesabınızın tanınmış bir şahsiyeti veya markayı temsil etmesi gerekir. Çok aranmalı veya birden fazla haber kaynağında yer almalıdır. Instagram, hesap incelemesi için promosyon veya ücretli içerik ortaklarını dikkate almaz

 • Videolar ve pek çok yeni nesil medyada farklı şekillerde görünür olmaya çalışın. Ayrıca Linkedin gibi önemli profesyonel ağlarda isminizin varlığı ve bağlantılarınızın çokluğu da size faydalı olur

 • Yukarıda belirtilen kriterleri karşılamanın yanı sıra, Instagram'ın Hizmet Şartları'nın yanı sıra platformun Topluluk Kuralları'na da uymalısınız

 • Ayrıca şunu unutmamak gerek bilgilerinizi yanlış yahut sahte girerseniz mavi tikiniz kaldırılacaktır, hesabınızın silinme durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz, bu yüzden başvurunuzda dürüst olmanın çok önemli olduğunu unutmayın, hesap doğrulama sürecinin tüm aşamalarında yalnızca doğru, ilgili ve gerçeğe uygun bilgileri ekleyin

 • Mutlaka gerçek adınızı kullanınız

 • Hesabınızın kategorisini doğru seçmeye özen gösterin

 • Kimliğinizi kanıtlamak için gerçek belgeler ve fotoğraflar kullanın

 • İnstagramda nasıl doğrulanacağınızı adım adım öğrenmeye hazır mısınız, haydi başlayalım

1. Adım: hesabınıza giriniz

Instagram hesabınıza girin ve birden fazla hesabınız bulunuyorsa, doğrulamak istediğiniz hesaba girdiğinizden emin olun.

2. Adım: Doğrulama İsteyin

 Instagram hesabınıza girdikten sonra, sağ üst köşede bulunan Menüye ve ardından Ayarlar simgesine tıklayın.                                                                                                        

3. Adım: Kimliğinizi Onaylama

 Tam adınız, profesyonel adınız ve doğru bölüm dahil olmak üzere gerekli bilgileri doldurun.

Gerçek ad: Bu, tam ve yasal adınız, tam olarak devlet tarafından verilen kimliğinizde göründüğü şekildedir.

Bilinen adınız: Buraya işletmenizin adını veya kitlenizin sizi genel olarak tanıdığı ismi girebilirsiniz. Örneğin, bir takma adınız varsa veya ilk adınız yerine ikinci bir ad kullanıyorsanız, bu bilgiler oraya gider.

Kategori: Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli kategoriler vardır ve Instagram profiliniz için en doğru olanı seçtiğinizden emin olmanız önemlidir. Kategoriler arasında haber/medya, spor, müzik, moda, eğlence, hükümet/siyaset, iş/marka/kuruluş, blog yazarı/etkileyici veya diğer yer alır.                                                                                                                             

Resmi iş belgelerinizi veya devlet tarafından verilmiş fotoğraflı kimliğinizi yükleyin. Birey iseniz, pasaportunuzu, kimlik kartınızı veya ehliyetinizi kullanabilirsiniz.

İşletmeler için, şirket adınız, ana sözleşmeniz veya vergi beyannamesi ile birlikte bir elektrik faturası kullanabilirsiniz. Yukarıda girdiğiniz adın belgelerle eşleşmesi gerektiğini unutmayın    

4. Ve son adım: Başvurunuzu tamamladığınızda Gönder'e tıklayın. Ve bu kadar!

Instagram, talebinize ayrıntılı bir şekilde baktıktan sonra, başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını size bildirecektir. Resmi cevap bir, iki gün içinde gelecek. İlk denemede başaramazsanız hemen pes etmeyi düşünmeyin, tarih pes edip unutulanlarla doludur.

İnstagram'ın mavi tık başvurunuzu reddetmesinin birden fazla sebebi vardır.

İlk başvurunuz reddedilecek olursa, profilinizi nasıl iyileştirebileceğinizi, hedef kitlenizi nasıl büyütebileceğinizi ve kendinizi kayda değer bir kişi olarak nasıl tanıtabileceğinizi öğrenmek için kendinize zaman yaratın.

Bu değişiklikleri yaptıktan sonra tekrar başvurmanız yeterlidir. Bir sonraki başvuruyu, önceki başvurunun reddedilmesinden 30 gün sonra gönderebilirsiniz. Sizin için mavi tik alalım diyen dolandırıcılardan uzak durunuz, geçmişte bu tip aracılar kullanan kişiler hesaplarının hacklenmesinden tutun da kaptırdıkları yüzlerce doların havaya uçmasına kadar birçok problem ile karşılaştılar.                                                             

Herşeye rağmen Mavi Tik alamazsanız kesinlikle üzülmenize gerek yok sosyal medyada mavi tık alamayıp da harika bir kitle ile çok güzel işler yapılabilir, ünlü markalardan reklam teklifleri alan yüzlerce hesap olması bu dediğimin kanıtıdır, istikrarlı bir çaba ve güzel bir strateji ile mavi tik almadan da başarılı olabilmeniz gayet mümkündür.  

Tüm bunların Sonucunda

Instagram pek çok işletme ve kişiler için önem arz ediyor. Fakat şunu unutmayın ki hedef kitleniz mavi tik aldığınızda daha sevecen ve mutlu olacaktır bunun sonucunda daha kaliteli işler başarıp kitlenizi hedefinizi büyütüp inanılmaz işler başarabilirsiniz. Ve illa mavi tik olmadanda yüksek bütçeli reklamlar alabilirsiniz bu yüzden mavi tik rozeti her zaman yerinizi doldurmuyor. MEDYA PAZARI ile artık herkes mavi tik almaya bir adım daha yakın.

MEDYA PAZARI ekibi sizler için ;2018' den bu yana varlığını sürdüren, mavi tik hakkındaki makalemizi umarız beğenmişsinizdir esenlikle kalın.

MEDYA PAZARI KEYİFLİ ALIŞVERİŞLER SUNAR                                                                                               

 

İnstagram Mavi Tık Onaylatma