Instagram Keşfete Düşme Yöntemi !  Güncel (%100 Etkili)

Instagram Keşfet sayfası nedir?


 Hepimiz Instagram keşfet de saatlerce eğlenceli vakit geçiriyoruz ve birbirinden farklı içerikler görüyoruz. Herkesin keşfet sayfası birbirinden farklı oluyor.İlgi gösterdiğiniz alanlar ve katagoriler ile alakalı çeşitli içerikler ile karşılaşıyoruz.
Peki nedir Instagram keşfet? Instagram keşfet sayfası her bir Instagram kullanıcısının beğenebilecekleri gönderileri, hesapları, hashtag'leri veya ürünleri keşfetmesine yardımcı olmak için özel olarak hazırlanır. Herkese açık fotoğraflar, videolar, makaralar ve hikayeler topluluğudur.

Instagram keşfet sayfasının arkasındaki algoritma, içerik önerilerini uyarlamak ve iyileştirmek için makine öğrenimini kullanır.

Bir Instagram gönderisi, keşfet de  gördüğünüz fotoğraf ve video türlerini size daha iyi uyarlamak için güncellemek için çalışıyoruz diye açıklıyor. Şirkete göre, görüntülenen gönderiler "takip ettiğiniz kişiler veya beğendiğiniz gönderiler gibi şeylere göre" seçiliyor.
Instagram ana sayfamıza genellikle takip ettiğimiz kişilerin gönderileri olur. Bazen de öneri hesaplar ve reklamlarla karşılaşırız. Keşfet kısmında durum bundan biraz daha farklı. Burada herkesin kendi ilgi alanlarına ile alakalı ve kişisel olarak hazırlanmış gönderi önerileri bulunuyor. Karşımıza çıkan gönderilerin ortak özellikleri de beğendiğimiz ya da takip ettiğimiz hesapların gönderilerine benzer.

Keşfet sekmesi, kullanıcıların daha fazla kişiye ulaşabilmesi ve kitlesini genişletebilmesi için vardır.Hitap edilen kitleyi artırmak isteyen birinin keşfet sekmesine düşmesi hedefe ulaşmasının en etkili yolu. Böylece markalar, profiller, küçük ya da büyük her türlü işletme potansiyel olarak hedef ve müşteri bulabilir.


Keşfet Sayfasına Girmenin Avantajları

Keşfet sayfasında görünmek size bir çok açıdan avantaj sağlar.
Instagram Keşfet sayfasında görünmek,  potansiyel müşterinin markanızı ve sunduğunuz benzersiz avantajları tanıması anlamına gelir. Daha fazla takipçi ve müşteri kazanma şansı çok yüksektir: Konunuzla ve projenizle ilgilenen kullanıcıların gönderilerinizle etkileşime girmesi ve hesabınızı takip etmesi kaçınılmazdır.
İçeriğinizi daha fazla insan görecek. Bu da size diğer ilgili birçok fayda sağlayabilir:

1-İçeriğinizi artık daha fazla kişi görebileceğinden, keşfet sayfasında öne çıkan gönderiyle daha fazla etkileşime geçebilirsiniz.
2-Takipçilerde artış yaşanır çünkü keşfet sayfasından profilinizi kontrol eden kişiler  içeriğinizi beğenirlerse sizi takip edebilirler.
3-Bu yeni takipçiler sayesinde gelecekteki tüm gönderilerde artan etkileşim olur.


Instagram Keşfet sayfası algoritması nasıl çalışır?
Hiçbir Instagram keşfet sayfası birbirine benzemez. Bunun nedeni birinin keşfet sekmesini açtığında görünen içerik, "Instagram'ın Keşfet Akış Sıralama Sistemi" tarafından kişiselleştirilmesidir.

Instagram algoritması olarak bilinen sistem, çeşitli veri kaynaklarına ve sıralama sinyallerine göre görüntülenenleri ayarlamak için makine öğrenimini kullanır.

İnsanların takip ettikleri hesaplardaki gönderileri gördüğü ana sayfa beslemesinin aksine, Instagram mühendisleri Keşfet sayfasını bağlantısız bir sistem olarak sınıflandırır. Şirketin makine öğrenimi araştırmacılarından Amogh Mahapatra bir açıklama yaptı. 
Bir Instagram blog gönderisinde, bu sistemde gönderiler bir kullanıcının Instagram'daki etkinliğine göre seçilir ve daha sonra benzer faktörlere göre sıralandığını söyledi.

Instagram Keşfet Sayfasına Nasıl Girilir?

Instagram’da keşfete düşmek, kesin kurallara sahip değildir. Birçok farklı etken ve detayı var. Fakat genel olarak kaliteli içerik ve tatminkar  miktarda etkileşim almak mümkündür. Dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Burada paylaşımların yapıldığı ilk an çok önemli. Instagram, gönderi paylaştığımız andan itibaren içeriğimizi gözetliyor ve ilk bir saat içinde aldığı etkileşime göre diğer saatlerde paylaşımın kimin önüne çıkıp çıkamayacağına karar veriyor. 
Mesela, Instagram'a günde üç defa giren ve beş dakika kalan bir kullanıcının karşısına, Instagram tarafından onun en beğeneceği içerikler öncelikli olarak çıkarılıyor. Gönderi ilk bir saatte ne kadar çok etkileşim alırsa, bu şekilde Instagram’ı çok az kullanan kişilerin bile sayfasına  düşme olasılığı artıyor. Bu da direkt olarak hitap edilen kitle oranını değiştiriyor. 
İnsanlar aktif olduğunda yayınlayın; Göreceğiniz en iyi Instagram ipuçlarından biri, takipçilerinizin en aktif olduğu zamanlarda gönderi paylaşmaktır. Bu harika bir tavsiye çünkü Instagram'ın algoritması, gönderilerin görülmesi için en büyük faktörlerden biri olarak zamanlılığa öncelik veriyor.

Bunun anlamı gönderiniz yepyeniyse takipçilerinizin akışlarında gösterilecektir. Gönderilerinizi takipçilerinizin en aktif olduğu zamana kadar zamanlayabilirseniz, muhtemelen daha yüksek katılım elde edersiniz. Bu da gönderilerinizi Keşfet sayfasına almanın anahtarıdır.

 Takipçilerinizin en aktif olduğu zamanı bulmak zor bir şey değil. Bir Instagram Business hesabınız varsa Insights sekmesindeki kitle bölümüne gidebilir ve takipçilerinizin hem saatlik hem de günlük olarak en aktif olduğu zamanları görebilirsiniz.

Alternatif olarak, bu analizleri sizin için sağlayan bir sosyal medya yönetim aracını kullanabilirsiniz. Markanız için geçmiş etkileşim verilerini kullanabilirsiniz.Ve ardından bir sonraki gönderinizi yapmak için en iyi zamanları ve o sırada çevrimiçi olma olasılığı yüksek olan takipçilerinizin yüzdesini tahmin edebilirsiniz.


Ve sizin için gönderi paylaşımı yaparken unutmamanız gereken tavsiyelerimizi de sıralıyoruz;
Takipçi Sayınızı Bir Miktar Arttırın
Sayfanız İle Uyumlu Gönderiler Hazırlayın
Paylaştığınız videolar ve görseller için uyumlu filtre tercihlerini seçerken dikkat edin. Hedef kitleden gelen beğeni ve yorumlarda artış elde edersiniz. Böylelikle kullanıcıların dikkatini çeker ve gönderilerinize olan ilgiyi arttırabilirsiniz.

Konum Kullanın
 Paylaşımlarınızı yaparken konum paylaşmak önemli bir detaydır. Fotoğrafın veya videoun nerede çekildiğini, etkiliğin nerede yapıldığı ya da gönderinin hangi bölgeyi hedeflediğini bildirmelisiniz. Konumlar kısmında da gönderinizi listeleyebilir ve ekstra bir etkileşim de bulunabilirsiniz.

Konumla ilgili bir püf nokta ise; Yeni bir instagram hesabınız var ve  gönderide konum paylaştıysanız keşfet bölümüne konum ve çevresi ile alakalı gönderilerin arasında yer alabilirsiniz.

Hashtagleri Kullanın
 Keşfete çıkma amacıyla kullanılacak hashtagler, en etkili taktiklerden biridir. Ve konunuzla alakalı olan hashtagler kullanmalısınız. Etiketler sayesinde daha fazla takipçiye ulaşırsınız ve reklamınızı yaparsınız. Instagram’da etiket kullanımı konusunda şunlara dikkat etmelisiniz:

Etiketleriniz kesinlikle gönderilerinizle alakalı olmalıdır
Sürekli farklı etiketler kullanın.
Çok uzun etiketler kullanmayın net ve kısa olsun.
Spam etiketlerden kaçının.
Gündemdeki güncel konuları araştırın ve onu ile alakalı hashtagler seçin.
Popüler etiketleri kullanmak takipçi sayınızı arttırır ve etkileşim sağlar.
Etiketleri açıklama kısmında ve  yorum kısmında aynı anda paylaşırsanız sizin lehinize olacaktır.
Instagram’da en çok kullanılan etiketler için de popüler hashtag listelerini inceleyerek  etkileşim alma imkanınızı arttırabilirsiniz.

Keşfet Algoritmasını Avantaja Çevirin: Paylaşım Zamanı
Instagram’da keşfete düşmek için yapılacak en önemli şeylerden biri de hızlı etkileşim almaktır. Paylaşımınızın ilk 1-2 saat içinde beğeni ve yorum alması çok önemlidir.

Hedef kitleninizi belirleyin ve Instagramda aktif olduğu saatleri öğrenin. Paylaşımlarınızı bu saatlerde yapmalısınız. İşletme hesabına sahipseniz kullanıcılarınızın aktif olduğu saatlere oradan ulaşabilirsiniz.

Paylaşım yaptığınız içeriğe uygun sayfaları ve rakiplerinizi analiz edin. Paylaşım yaptıkları saatler konusunda fikir edinip ona göre paylaşım yapabilirsiniz.
Paylaşımlarınızı sık yapmaya çalışın mesela günde en az bir kez ve Instagramı aktif kullanın.

İlgi Çekici Paylaşımlar Yapın
Gönderileriniz ne kadar ilgi çekici olursa insanların dikkatini aynı oranda kendinize çekersiniz. Yorum, kaydetme, paylaşım, beğeni ve  alacaksınız ve bu sizi ön plana çıkaracak. İçeriklerinizi kaliteli şekilde tasarlayın kaliteli olmalı. Böylece Instagram keşfet de rahatlıkla görünebilirsiniz.

Gönderilerinize Süslemeler Yapın
Instagram keşfette  kullanıcıların ilgi alanlarına göre gönderiler çıkarılıyor. Instagram algoritması gönderi içeriğini algılayabiliyor.

Örneğin köpek fotoğrafı beğenen biri keşfette köpek gönderileri görmeye başlar. Yani siz de içeriklerinize bu tür hedef kitlenizin ilgisini çekeceği öğeler ekleyebilirsiniz. Kedi fotoğrafı ile ilgilenen hedef kitlenizin odağını kendi gönderiniz üzerine çekebilirsiniz.

-Açıklamaları Unutmayın
-Kaydetmelerini Sağlayın
-Paylaşmalarını ve Etiketlemelerini Sağlayın