Instagram Hesabınızı Kalıcı Olarak Nasıl Silinir ?

Instagram hesabımı nasıl silerim?

Hesabınızı sildiğinizde Profiliniz, görselleriniz, paylaştığınız videolarınız, yaptığınız yorumlar, beğendiğiniz gönderileriniz ve var olan takipçileriniz kalıcı olarak kaldırılacaktır. Sadece bir ara vermek isterseniz, bunun yerine hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz.
 

Eski kullanıcı isimle tekrardan Instagram hesabında olabilir miyim?

Hesabınız silindikten sonra aynı kullanıcı adı ile tekrar kayıt olabilir veya bu kullanıcı adını Instagram'da yeni bir kişi tarafından alınmadığı sürece başka bir hesaba ekleyebilirsiniz.
Fakat; Hesabınız Topluluk Kurallarını ihlal ettiğiniz için kaldırılmışsa, aynı kullanıcı adıyla tekrar kaydolamayabilirsiniz.
Güvenlik nedeniyle, sizin için bir hesabı silemiyoruz. Silme talebinde bulunmak için hesabınıza giriş yapabilmeniz gerekir. Parolanızı veya kullanıcı adınızı hatırlayamıyorsanız, oturum açmak için bazı ipuçlarına göz atın.
 

Hesabınızın kalıcı olarak silinmesini istemek için:

Hesabınızı silmeden önce, giriş yapmak ve Instagram'dan bilgilerinizin (fotoğraflarınız ve gönderileriniz gibi) bir kopyasını indirmek isteyebilirsiniz.

Lütfen buna dikkat edin! Hesabınız silindikten sonra Instagram'ın Veri İndirme aracına erişiminiz olmayacak.

Bilgisayarınızdan veya telefonunuzdan kullanacağınız bir internet tarayıcısından giriş yapın, Hesabınızı silin Sayfasına gidin. Web'de Instagram'da oturum açmadıysanız, önce oturum açmanız istenecektir. Hesabınızı Instagram uygulamasından silemezsiniz.
 

Hesabınızı neden siliyorsunuz? seçeneğinin yanındaki açılır menüden bir seçenek belirleyin. ve şifrenizi yeniden girin. Hesabınızı kalıcı olarak silme seçeneği, yalnızca karşınıza çıkacak menüden bir neden seçtikten sonra görünecektir.

[Kullanıcı adı] Sil'e tıklayın veya dokunun.

Farklı bir hesabı silmek isterseniz:
Hesabını sil sayfasının sağ üst köşesindeki kullanıcı adına tıklayın veya dokunun.
Profili düzenle'nin yanındaki simgesine tıklayın veya dokunun ve Oturumu kapat'ı seçin.
Silmek istediğiniz hesapla tekrar giriş yapın ve yukarıdaki adımları izleyin.
 

Hesap silme talebinizden 30 gün sonra hesabınız ve tüm bilgileriniz kalıcı olarak silinecek ve bilgilerinizi geri alamayacaksınız. Bu 30 gün boyunca, içerik Instagram'ın Kullanım Koşulları ve Veri Politikası'na tabi olacak ve Instagram kullanan diğer kişiler tarafından erişilemeyecek.

Silme işleminin başladıktan sonra tamamlanması 3 ay kadar sürebilir. İçeriğinizin kopyaları, olağanüstü bir durum, yazılım hatası veya veri kaybı durumunda kurtarmak için kullandığımız yedekleme deposunda 3 aya kadar saklanabilir. Bilgilerinizi yasal sorunlar, şart ihlalleri veya zararı önleme çabaları gibi durumlar için de tutabiliriz.

Bilgilendirme:
Instagram, ana şirketi Facebook gibi, tuhaf gizlilik skandalına yabancı değil.

2018'in sonlarında, Instagram'ın 'Verilerinizi İndirin' özelliğinde, kullanıcıların şifrelerini düz metin olarak sızdıran bir güvenlik açığı olduğu bildirildi.

İronik, çünkü bu özellik başlangıçta güvenliği artırmak ve kullanıcının gizliliğini ve verilerini korumak için tanıtıldı. Ayrıca, Cambridge Analytica sızıntısından sonra kullanıcılarının zihinlerini rahatlatmak için uygulandı.

Şifre sızıntısı ortaya çıktıktan sonra Instagram, yalnızca az sayıda kullanıcının risk altında olduğunu ve sorunun hızla çözüldüğünü duyurdu. Ancak, Instagram'ın gizliliğiniz için bir tehdit oluşturmasının başka yolları da vardır.

Örneğin, Instagram'ın varsayılan ayarı, manuel olarak kapatmadığınız sürece konumunuzu otomatik olarak izleyecektir.

Bu veriler, zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz konuma göre size reklam göstermek için kullanılır. Ayrıca Instagram, uygulama içi etkinliğinizi (beğeniler, yorumlar, hikayelerle etkileşiminiz vb.) diğer kullanıcılarla paylaşır.

Ardından, 2018'in başlarında DM hizmetlerinde bir güncelleme geldi. Kullanıcıları mutsuz eden sadece "görülen" bildirim veya yazma balonu değil, durum etkinliği bildirimiydi.

Instagram artık diğerleri aktif olduğunda ve hatta en son aktif olduklarında kullanıcıları bilgilendiriyordu. Bu özellik varsayılan bir ayardır, ancak hesap ayarlarının 'Gizlilik ve Güvenlik' bölümünde devre dışı bırakılabilir.

Biraz daha az çevrimiçi paylaşım yapmak istiyorsanız sosyal medya hesaplarınızı silmeyi veya devre dışı bırakmayı düşünebilirsiniz. Bu makale sizlere kullandığınız Instagram hesabınızı nasıl kalıcı olarak silebileceğinizi öğretecektir.
 

DİKKATLİ OLUN: Her tıklama, her paylaşım ve her indirme, uygulama yaratıcıları, internet servis sağlayıcıları ve telekom şirketleri tarafından izlenebilir, saklanabilir ve satılabilir. Yalnızca ExpressVPN gibi bir VPN sizi koruyabilir ve bu üçüncü tarafların hassas verilerinizi toplayıp satmasını engelleyebilir.
Devre Dışı Bırakma ve Silme: Bilmeniz Gerekenler
Instagram hesabınızı tercihinize göre hem devre dışı bırakabilir hem de kalıcı olarak silebilirsiniz.

Hesabınızı devre dışı bırakmak geçicidir, ancak devre dışı bırakıldığında hesabınız, profiliniz, takipçileriniz, fotoğraflarınız, beğenileriniz ve yorumlarınızla birlikte diğer kullanıcılardan gizlenecektir. Tüm bu bilgileri geri yüklemek ve Instagram'ı tekrar normal şekilde kullanmaya başlamak için hesabınıza tekrar giriş yapmanız yeterlidir.

Instagram hesabınızı silme işlemi geri alınamaz - silinen bir hesap geri yüklenemez. Instagram hesabınızı sildiğinizde, fotoğraflar, takipçiler, beğeniler vb. dahil tüm verileriniz tamamen silinecektir. Gelecekte, Instagram'a tekrar kaydolmayı seçerseniz, aynı kullanıcı adını bir daha kullanamayacaksınız ve başka kimse kullanamayacak.
Instagram Hesabını Devre Dışı Bırakma
Uygulama üzerinden Instagram'ı devre dışı bırakamazsınız, bunun Instagram web sitesindeki bir web tarayıcısında yapılması gerekir. Instagram'a ara vermek istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayarak hesabınızı devre dışı bırakabilirsiniz:
Instagram web sitesinde hesabınıza giriş yapın ve profil sayfanıza gitmek için kişi simgesine tıklayın.


"Profili Düzenle"yi seçin, sayfanın en altına gidin ve "Hesabımı geçici olarak devre dışı bırak"ı tıklayın.
'Hesabınızı neden devre dışı bırakıyorsunuz
?' sorulacak, açılır menüden bir neden seçin.
Şifrenizi tekrar girin ve 'Hesabı geçici olarak devre dışı bırak' seçeneğini seçin.
Hesabınız şimdi devre dışı bırakıldı ve bir kez daha oturum açana kadar diğer kullanıcılardan gizlenecek. NOT: Instagram kullanım politikası gereği Instagram hesabınızı haftada sadece bir kez devre dışı bırakabilirsiniz

Instagram Verilerinizi İndirme ?
Instagram hesabınızı sildikten sonra, tüm verileriniz tamamen kaybolur - geri alınamaz!


Bu nedenle, hesabınızı silmeden önce Instagram verilerinizi indirmek isteyebilirsiniz, böylece zaman içinde yayınladığınız tüm fotoğraf, video vb. Instagram verilerinizin bir kopyasını indirmek için:

Instagram profilinize gidin ve 'Ayarlar'ı (dişli simgesi) seçin.
'Gizlilik ve Güvenlik' sekmesine tıklayın ve 'İndirme İste'ye tıklayın.
Instagram verilerinize bir bağlantı almak istediğiniz e-posta adresini ve ardından şifrenizi girin.
48 saat içinde, "Instagram Verileriniz" başlıklı, verilerinizin bağlantısını içeren bir e-posta alacaksınız. 'Veri İndir'i tıklayın


Adım Adım : Instagram Hesabınızı Nasıl Silinir


Devre dışı bırakmada olduğu gibi, bir Instagram hesabı yalnızca bir web tarayıcısı aracılığıyla silinebilir. Instagram hesabınızı kalıcı olarak silmek için şu basit adımları izleyin:
 

1.   Instagram web sitesinde hesabınıza giriş yapın: https://www.instagram.com 

2.  Instagram'ın "Hesabınızı Silin" sayfasına gidin. Açılır menüden ayrılma nedeninizi seçin.

3.  Bu sayfada, "Hesabını neden siliyorsun?" seçeneğinin yanındaki açılır menüden bir yanıt seçin.

4.  Parolanızı yeniden girin.

5. "Hesabımı kalıcı olarak sil"i tıklayın.

Her şeyi kalıcı olarak silmekten rahatsız oluyorsanız veya sosyal platformalara ara vermek istiyorsanız, Instagram'ın hesapları geçici olarak devre dışı bırakma seçeneği de bulunmaktadır. Bu, kullanıcıların hesaplarını bir süreliğine devre dışı bırakmalarına ve daha sonra geri dönmelerine olanak tanır; yani, hesabınız devre dışı bırakıldığında profiliniz, fotoğraflarınız, videolarınız, yorumlarınız ve beğenileriniz diğer kullanıcılardan gizlenecek ve yeniden etkinleştirmeyi seçtiğinizde tümü yeniden görünecektir.

Bonus:
 

Verilerinizi Gizli Tutmanın Diğer Yolları:

Birçoğumuz önemli verilerimizi yedeklemek ve/veya dosyaları depolamak için bir Bulut Depolama Hizmeti kullanıyoruz. Bu depolama hizmetlerinden birini kullanıyorsanız, dosyalarınızı otomatik olarak şifreleyen birini seçin. Ancak, bulut sağlayıcısı şifrelemenizin anahtarını elinde tuttuğundan, verilerinize erişebilir ve hatta talepleri üzerine devlet yetkilileriyle paylaşabilirler.

Dosyalarınızı buluta yüklemeden önce manuel olarak şifreleyerek bu sorunu çözebilirsiniz. Bu nedenle, verilerinizin anahtarını elinde tutan tek kişi siz olacaksınız. Şifreleme anahtarlarını da buluta yüklemediğiniz sürece bulut sağlayıcınızın erişimi olmayacaktır.
 

Verilerinizi manuel olarak şifreleme konusunda daha önce deneyiminiz olmasa bile, kullanımı kolay bir dizi ücretsiz şifreleme programı vardır.
 

Bilgisayarınız ve mobil işletim sistemlerinizle ve bulut depolama sağlayıcınızla uyumlu şifreleme yazılımı seçin. Şifreleme programınız ayrıca uçtan uca şifrelemeye sahip olmalı ve şifrenizi asla saklamamalıdır.
 

Sonuç ve İleri Okuma:


Bu günlerde, sosyal medyada güvende kalmak ve siber suçluların kurbanı olmaktan kaçınmak için elinizden geleni yapmak önemlidir.