İnstagram Hesabım Çalındı Ne Yapmalıyım ?

INSTAGRAM HESABIM ÇALINDI NE YAPMALIYIM?

Saldırıya uğradıysanız, Instagram hesabınızı olabildiğince çabuk kurtarmanız önemlidir. Instagram hesabınızın saldırıya uğramasından endişe ediyorsanız, ilk etapta hesabınızı korumak için atabileceğiniz adımlar ve hack kurbanı olmanız durumunda Instagram hesabınızı kurtarmak için yapabilecekleriniz burada.

Instagram Hesabınızı Nasıl Korursunuz

Hack, yüksek profilli Instagramcılarla sınırlı değil.Güçlü, rastgele bir parolanın başlamak için iyi bir yer olduğunu hepimiz bilsek de, olası bir saldırıyı önlemek için atmanız gereken ek adımlar vardır. Şimdi bilmek, Instagram hesabınızı daha sonra kurtarma zahmetinden kurtarabilir.

 İki faktörlü kimlik doğrulamayı açın.

İki faktörlü kimlik doğrulama, kullanıcıların yeni bir cihaza her giriş yaptıklarında Google Authenticator gibi bir uygulamadan veya cep telefonunuza metin yoluyla gönderilen bir kodu girmelerini gerektirir ve bu da onu bilgisayar korsanları için sağlam bir caydırıcı kılar. Instagram bu hizmeti sunuyor ve uygulamadaki güvenlik sayfasından ayarlayabilirsiniz.

Giriş etkinliğinizi kontrol edin.

Uygulamanın güvenlik bölümünde de bulunabilen oturum açma etkinliğinize dikkat edin. Orada, hesabınızın şu anda oturum açtığı tüm cihazları ve coğrafi konumlarını göreceksiniz. Burada şüpheli etkinlik görürseniz, mevcut cihazınızdan bu cihazlardan çıkış yapabilirsiniz.

Hangi üçüncü taraf uygulamaların Instagram hesabınıza erişimi olduğunu kontrol edin.

Üçüncü taraf uygulamalara hesabınıza erişim izni vermek, fotoğraflarınızı platformlar arasında paylaşmanın kolay bir yoludur, ancak bazı riskler içerir. Bilgisayar korsanları bu uygulamalara girebilir ve Instagram giriş bilgilerinizi çalabilir. Güvenlik ayarlarınıza gidin, ardından Instagram hesabınıza başka hangi uygulamaların erişim sağladığını görmek için “Uygulamalar ve Web Siteleri”ne tıklayın. Bu uygulamaları etkileyebilecek büyük veri ihlallerine karşı tetikte olun; Bir ihlal varsa, hemen şifrenizi değiştirmek isteyeceksiniz.

Birinin Instagram'ınızı Hacklemeye Çalıştığından Şüpheleniyorsanız Ne Yapmalısınız?

Birinin Instagram hesabınızı ele geçirmeye çalıştığı konusunda sizi uyaran iki önemli kırmızı bayrak vardır: Instagram'dan sizin tetiklemediğiniz değiştirilmiş bir şifre e-postası almak ve hesabınızda sizin yapmadığınız gönderileri görmek. Her iki bilgisayar korsanlığı durumunun nasıl ele alınacağı aşağıda açıklanmıştır.

Instagram, hesabınızda şüpheli etkinlik fark etti.

Birisi şifrenizi sıfırlamaya çalışırsa, Instagram size değişiklik hakkında sizi bilgilendiren bir e-posta gönderir, bu da hızlı hareket etmeniz gerektiği anlamına gelir.

Birinden şifrenizi değiştirmesini isteyen bir e-posta alırsanız ve bu kişi siz değilseniz, durumu o e-postadaki bağlantı aracılığıyla Instagram'a bildirin. Daha sonra şifrenizi değiştirmelisiniz. Birisinin hesabınızla ilişkili e-posta adresini değiştirdiğine dair bir e-posta alırsanız, bu e-posta bildirimi aracılığıyla "değişikliği geri alabilirsiniz".

Ama dikkat et. Instagram'dan geliyormuş gibi görünen bazı mesajlar aslında bilgisayar korsanlarının kimlik avı girişimleri olabilir. İyi haber şu ki, Instagram sizi korumaya yardımcı olacak bir işlev geliştirdi. Güvenlik bölümüne girerseniz

Instagram'ınızın saldırıya uğradığını nasıl anlarsınız

Giriş etkinliğini kontrol edin

Ayarlarda telefon numaranızı ve e-posta adresinizi onaylayın

E-postanızda yeni günlük bildirimlerini arayın

Feed'inize ve hikayelerinize bir göz atın

Instagram doğrudan mesajlarınızı açın

Şüpheli yorumları inceleyin

Giriş etkinliğini kontrol edin

Birinin sizin izniniz olmadan Instagram hesabınızı kullanıp kullanmadığını anlamanın en hızlı yolu, giriş etkinliğini kontrol etmektir. Size ait olmayan şüpheli görünen bir giriş bulursanız, bir bilgisayar korsanına ait olabilir.

Instagram, oturum açma bilgilerinizi, güvenlik bildirimlerinizi vb. gönderirken iletişim bilgilerinizi kullanır. Bununla, bir Instagram hesabının kontrolünü ele geçirirken bilgisayar korsanlarının ilk değiştirdiği şeylerden birinin iletişim bilgilerinizin olması şaşırtıcı değil.

İNSTAGRAM HESABIM ÇALINDI NE YAPMALIYIM?

En kötüsü olduysa, Instagram hesabınızı nasıl kurtaracağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Ama önce, Instagram hesabının kurtarılmasını gerektirecek iki farklı bilgisayar korsanlığı düzeyi olduğunu bilin; bunlardan biri yalnızca parolanızı değiştirir, diğeri ise parolanızı ve iletişim bilgilerinizi değiştirir. Saldırıya uğramış bir Instagram hesabını nasıl bildireceğiniz ve Instagram hesabınızı nasıl geri alacağınız aşağıda açıklanmıştır.

ŞİFRESİ DEĞİŞTİRİLEN İNSTAGRAM HESABI GERİ ALMA

Parolanızın çalışmadığını fark ettiğiniz anda, Instagram uygulamasındaki oturum açma sayfasında istenen yoldaki gibi yeni bir parola belirleme adımlarını uygulamanız yeterli. Umarım, sıfırlama bağlantısı e-posta adresinizdeki veya telefon numaranıza gönderilmiştir ve hesabınıza tekrar giriş yapmak ve şifrenizi değiştirmek için bir güvenlik kodu da kullanabilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİ DEĞİŞTİRİLEN İNSTAGRAM HESABI GERİ ALMA

Hesabınız kilitlendiyse ve Instagram'dan bir şifre sıfırlama bağlantısı talep ettiğinizde bir şifre sıfırlama bağlantısı almıyorsanız, bir bilgisayar korsanı e-posta adresinizi ve telefon numaranızı değiştirmiş olabilir. Bu durumda, buradaki talimatları izleyerek hesabınızı Instagram'a bildirmeniz gerekir. Instagram, hesabınızı kurtarmaya çalışmadan önce kimliğinizi doğrulamanızı isteyecektir; hatta söylediğiniz kişi olduğunuzu kanıtlamak için selfie çekmeniz bile gerekebilir.

SİLİNEN İNSTAGRAM HESABI GERİ ALMA

Kimi durumlarda da , bilgisayar korsanları tüm gönderilerinizi silmiş olabilir veya hesabınızı tamamen silebilir. Instagram hesabınızı kurtarabilmeniz için minik bir şans olsa da, büyük olasılıkla şansınız kalmadı.

Birisi hesabımı silmiş olabilir diye düşünüyorsanız, saldırıya uğradığınızı açıklamak için Instagram’la iletişime geçmeniz ve hesabınızı tekrar açmasını istemek için teknik olarak 30 gününüz var.

İNSTAGRAM HESABI ÇALMA

Çoğu kullanıcının maruz kaldığı bu eylem ne yazık ki bilgisayar korsanları tarafından sıklıkla diğer kullanıcılara karşı bir saldırı mekanizması olarak kullanılmaktadır. Bu yöntemle insanlardan para isteyip kullanıcılara hesaplarını para karşılığı geri vermeyi vadetmişlerdir. Bu nedenle zor durumda kalan birçok kullanıcı hesaplarını alamamış ya da hesaplarını almalarına rağmen bilgisayar korsanlarının onlardan istediği miktarı vermek zorunda kalmışlardır. Asla tasvip etmediğimiz bu eylemden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

İNSTAGRAM HESAP ÇALMA HİLESİ

İnstagram hesap çalma hilesi diye bir şey yoktur. Bunu bilgisayar korsanları çeşitli programlar kullanarak illegal bir biçimde gerçekleştirmektedirler. İnternette ve sosyal medyada gördüğünüz instagram hesap çalma hilesi başlığı altındaki linkler ve yazılımsal görseller cihazlarınız ve o cihazınızda açık olan hesaplarınız açısında oldukça zararlı yazılımlar barındırmakta ve tıkladığınız anda sahip olduğunuz bütün hesapları tehlikeye atmaktadır.

İNSTAGRAM HESABIMA GÜÇLÜ ŞİFRE NASIL OLUŞTURABİLİRİM

Çalınan instagram hesaplarının çoğunun çalınabilme sebebi hesabın kullanıcısının oluşturduğu güçsüz ve kolay şifredir. Eğer bir de iki faktörlü kimlik doğrulaması bu hesapta bulunmuyorsa bu hesabın çalınması yalnızca dakikalar alır.

İnstagram hesabı çalma yöntemine başvuran korsanlardan korunmak için ihtiyacınız olan ufak bir detay da güçlü bir şifredir. Güçlü bir instagram şifresinde büyük ve küçük harfler, ardışık olmamak üzere dizilen sayılar ve noktalama işaretleri bulunabilir.

Yine de şifrenizin yeterince güçlü olmasına rağmen hesabınızın güvenliğinden şüphe ediyorsanız iki faktörlü kimlik doğrulamanızı açıp telefonunuza gelen ve yalnızca sizin görebileceğiniz bir kod ile hesabınıza giriş yapabilir ve bilgisayar korsanlarından korunabilirsiniz.

HER ŞEYİ DENEDİM AMA HESABIMI ALAMADIM

Hiçbir hesap koruma yöntemi tamamen başarısızlığa karşı güvenli olmasa da, en iyi güvenlik uygulamalarını takip etmek, umarız, zor kazanılan takipçilerinizi yeniden oluşturmak zorunda kalmanızı önleyebilir.

Yine de çabalayarak tekrar kaybettiğiniz hesabınıza ulaşabilirsiniz. Bu devrede de takipçilerinizi oluşturmak zaman alıyor ise MEDYA PAZARI’ndan takipçi satın al paketlerini değerlendirebilirsiniz.